08/05/2023 przez Pale Prefabrykowane 0 Komentarze
Osuwiska i ich wpływ na budowle - jak temu zaradzić?
Budowa nieruchomości powinna być dokładnie przemyślana, tak aby na wiele lat zagwarantować bezpieczne i wygodne użytkowanie obiektu. Jednym z aspektów, które należy uwzględnić przed i w trakcie realizacji inwestycji, są osuwiska.
W jaki sposób wpływają one na budynek i jak im zaradzić? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Czym są, z czego wynikają i na czym polegają osuwiska?
Zjawisko zwane osuwiskiem jest ściśle opisane pod względem naukowym i polega na osunięciu się mas gruntu w krótkim czasie, w sposób nagły i nieprzewidziany, który zmienia ukształtowanie terenu. Może ono wynikać z czynników zarówno naturalnych, jak i antropogenicznych i bywa wywoływane m.in. poprzez:
- rosnące zawilgocenie podłoża,
- drgania spowodowane np. pracami budowlanymi na danym obszarze,
- trzęsienie ziemi - nawet jeśli jego skala jest nieodczuwalna dla człowieka,
- wpływ wód powierzchniowych, które podmywają teren.
Nagłe przemieszczenie się dużych warstw ziemi jest potencjalnie bardzo niebezpieczne dla otoczenia, dlatego podczas projektowania i budowania nieruchomości konieczne staje się uwzględnienie ryzyka pojawienia się osuwiska. Wstępne rozeznanie terenu można zrobić we własnym zakresie, jednak bez specjalistycznej wiedzy i odpowiednio przeprowadzonych badań przy użyciu fachowego sprzętu nie da się w sposób rzetelny i wiarygodny określić ryzyka powstawania osuwisk na obszarach, które mogą być nimi zagrożone.
Budowa nieruchomości na skarpie lub zboczu a osuwiska
Potencjalne niebezpieczeństwo nagłych ruchów gruntu dotyczy przede wszystkim działek zlokalizowanych na skarpach, zboczach i w miejscach, w których występują duże różnice w wysokości. Aby dowiedzieć się, czy na danym obszarze warto rozpoczynać budowę, należy zlecić wykonanie opinii geologicznej. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre osuwiska pozostają nieaktywne nawet od dziesiątek tysięcy lat, w związku z czym stawianie na nich budynków jak najbardziej wchodzi w grę. Opinia geologa powinna wszystko wyjaśnić w tej kwestii.
Realizując inwestycję na terenie mniej lub bardziej narażonym na przemieszczanie się gruntu, poza opinią specjalisty warto też zastosować rozwiązania budowlane, które zmniejszają ryzyko powstania szkód w nieruchomości z powodu występowania ewentualnych osuwisk. Podstawową metodą jest drenaż działki, tak aby zapobiegać podmywaniu fundamentów budynku przez wodę. Wzmocnienie gruntu jest możliwe także poprzez zasadzenie drzew, których korzenie skutecznie stabilizują powierzchnię.
Rozwiązania zabezpieczające budynek przed osuwiskami
Kolejny często stosowany sposób mający na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania osuwisk to wykonanie murku oporowego, który jest efektywną podporą dla nachylonego gruntu. Specjalne zastrzyki poprawiające litość skał czy tzw. gwoździowanie, które polega na wiązaniu ziemi metalową siatką montowaną na cienkich płaskownikach, to nowoczesne metody mogące zapobiegać osuwiskom. I choć trudno odmówić tym wszystkim sposobom skuteczności, to są one bardzo drogie, dlatego aby oszczędzić czas i pieniądze, warto rozważyć posadowienie palowe powstającej nieruchomości. Pale prefabrykowane automatycznie rozwiązuje wszelkie problemy związane z ewentualnym przemieszczaniem się gruntu.
Zastosowanie tej technologii zapewnia budynkowi na tyle solidne wzmocnienie, że staje się wytrzymały na osuwiska. Obiekt pozostaje stabilny nawet w razie nagłych ruchów ziemi, a sam teren może być skutecznie ochroniony bez wnikania w jego strukturę, ponieważ wbijanie pali pozwala na minimalizację ingerencji w grunt, a jednocześnie skuteczne zabezpieczenie skarpy. Zachęcamy do zapoznania się też z informacjami obejmującymi m.in. zakres stosowania pali prefabrykowanych.
Komentarze