Budowa z wykorzystaniem pali prefabrykowanych

Zakres stosowania pali prefabrykowanych

Prefabrykacja różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych daje szerokie możliwości na placach budowy. Dzięki tej technologii znika konieczność wykonywania na indywidualne zamówienie za każdym razem nowych podzespołów, ponieważ da się skorzystać z gotowych wyrobów o ściśle określonych parametrach.

Przykładem są pale prefabrykowane, których zadanie polega na przenoszeniu obciążeń zarówno poziomych, jak i pionowych, a także momentów gnących. Z tego względu muszą one być wytwarzane z trwałych, starannie dobranych materiałów, w sposób maksymalnie precyzyjny i zgodny z obowiązującymi normami.

 

Właściwości i zalety pali prefabrykowanych

 

Z uwagi na wspomnianą wytrzymałość na różnego rodzaju naciski i siły oferowane pale prefabrykowane mogą być wykorzystywane w bardzo różnorodnych inwestycjach inżynierskich. To wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie, które warto stosować również ze względu na oszczędność czasu - zamiast czekać na wyprodukowanie wyrobów na indywidualne zamówienie, wystarczy bowiem złożyć zamówienie na gotowe komponenty.

 

Dzięki temu można zwiększyć efektywność prac budowlanych i w krótszym czasie osiągnąć planowane rezultaty. Szybki czas realizacji przekłada się na korzyści finansowe wynikające z oddania do użytku powstającej inwestycji. O pozytywnym wpływie zastosowania prefabrykowanych pali na wydajność działania na placu budowy decyduje też brak konieczności ich dojrzewania na jego terenie, co z kolei przekłada się na czystość.

 

Przeznaczenie pali prefabrykowanych

 

Technologia prefabrykacji elementów konstrukcyjnych szczególnie dobrze nadaje się do przedsięwzięć realizowanych na grząskim gruncie. Sięgając po gotowe pale, można osiągnąć bardzo dobrą stabilizację powierzchni. O wszechstronności tego rozwiązania świadczy fakt, że sprawdza się ono zarówno przy zakrojonych na szeroką skalę inwestycjach infrastrukturalnych - takich jak budowa mostów, elektrowni wiatrowych, nabrzeży portowych czy ekranów akustycznych - jak i przy znacznie skromniejszych projektach w rodzaju stawiania domów jednorodzinnych, konstrukcji podjazdów samochodowych czy tworzenia niewielkich zbiorników.

 

Pale prefabrykowane mogą pełnić funkcję podpór trwałych i tymczasowych, a także są stosowane jako elementy odpowiadające za posadowienie powstających obiektów. Świetnie nadają się do utwardzania grząskich powierzchni, umożliwiając budowę rozmaitych konstrukcji nawet na wymagającym podłożu. Przy ich użyciu powstają przedsięwzięcia:

 

  • komercyjne
  • publiczne
  • indywidualne

 

Uniwersalność tych produktów wynika m.in. z możliwości dostosowania ich rozmiarów pod kątem określonego oporu wbijania. Właśnie średnica i długość elementu w dużej mierze decydują o jego zastosowaniu - niewielkie prefabrykaty wykorzystuje się m.in. do budowy domów jednorodzinnych, podczas gdy te o średniej wielkości są przeznaczone np. do stawiania obiektów infrastrukturalnych czy oporowych. Z kolei po podzespoły o największych wymiarach sięga się przy realizacji takich przedsięwzięć, jak turbiny wiatrowe, mosty drogowe czy kompleksy hydrotechniczne.

 

Pale prefabrykowane wykorzystuje się na czystych placach budowy i nie tylko tam. Ich zastosowania to m.in.:

 

 

Oferowane prefabrykaty nadają się więc do wszelkiego typu konstrukcji, nawet powstających w trudnych i zmiennych warunkach.