Formularz wyszukiwania

Katalog pali prefabrykowanych

Baza wiedzy

Strona główna » Baza Wiedzy » Katalog pali prefabrykowanych

Katalog pali prefabrykowanych

Katalog pali prefabrykowanych opracowywany jest przez producenta prefabrykatów. W katalogu określane są minimalne wymagania konstrukcyjne dla prefabrykatów wynikające z procesu produkcji na który składają się:

Rozwiązanie katalogowe powinno uwzględniać współczynniki dynamiczne związane z ww. fazami pracy pala. Zasady projektowania technologicznego prefabrykatów pali podane są w normach:

 

Alt

Rys. 1. Ponoszenie prefabrykatu pala z formy

Alt

Rys. 2. Składowanie i transport prefabrykatu pala

Alt

Rys. 3. Podnoszenie prefabrykatu pala do kafara

Alt

Rys. 4. Wbijanie pala prefabrykowanego

Wynikiem projektowania technologicznego jest katalog (rys. 5) zawierający rozwiązania podstawowe prefabrykatów palowych podający zakres wymaganego zbrojenia dla poszczególnych przekrojów i długości prefabrykatów (rys. 4)

Alt

Rys. 5. Katalog żelbetowych pali prefabrykowanych – wyciąg

Współcześnie zbrojenie pali prefabrykowanych wytwarzane jest automatycznie w robotach zbrojeniowych. Dlatego typowe układy zbrojenia wykorzystują zbrojenie główne o średnicy 12 mm. Typowe kosze zbrojeniowe składają się z 6, 8, 12, 16 lub 20 sztuk prętów głównych (rys. 6).

Alt

Rys. 6. Typowe układy zbrojenia głównego pali prefabrykowanych

Pale o długości większej od transportowej (< 15m dla transportu samochodowego po drogach publicznych) łączy się złączami mechanicznymi wyposażonymi w 4 (pale wciskane) lub 8 trzpieni łączących (pale wyciągane lub zginane).

Alt

Rys. 7. Rozwiązania palowych złączy mechanicznych z 4 i 8 trzpieniami.

Projektant w projekcie palowania może podwyższyć wymagania katalogowe, m.in. w zakresie zwiększenia liczby prętów w przekroju pala (typ zbrojenia), podwyższenie klasy betonu (np. dla pali użytkowanych w wodzie morskiej) itp.

 

Zostaw komentarz

SZUKAJ

BAZA WIEDZY

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Zapisz się do naszego newslettera, zdobywaj wiedzę i umiejętności

TAGI