Technologia pali wbijanych jest znana i powszechnie stosowana od tysiącleci. Technologia pali prefabrykowanych żelbetowych znalazła swoje miejsce w budownictwie przeszło 100 lat temu. Dzisiaj technologia została idealnie opanowana pod względem projektowym, stosuje się ją w budownictwie kubaturowym, mostowym, w przemyśle, w budowlach hydrotechnicznych i drogowym. Liczba realizacji, w której zastosowano tę technikę posadowienia głębokiego dała wiele doświadczeń i praktycznych rozwiązań. Pale wbijane znalazły swoje miejsce w wielu publikacjach na całym świecie i są wciąż powszechnym rozwiązaniem. Ci, który zetknęli się z nią bezpośrednio na budowie poznali jej zalety. O jednej z nich będzie ten artykuł.

Fot. 1 pale wbijane pod fundamenty konstrukcji hali w Janowcu Wielkopolskim

W dzisiejszych realiach wykonawcy muszą odnaleźć się na rynku, który odznacza się dużym poziomem konkurencyjności. Co roku przekraczamy kolejne poziomy rekordów w naszych działaniach myśląc, że doszliśmy do końca drogi. Tymczasem kolejne lata i kolejne projekty, które stawiają przed nami coraz to nowsze wyzwania pokazują, że ta droga nie ma końca. Można powiedzieć, że jesteśmy w ciągłym procesie optymalizacji. Optymalizacja dotyczy nie tylko samego projektu ale bardzo często naszej organizacji, przypływu informacji, wykorzystaniu zasobów, wiedzy, doświadczeń i w końcu produkcji na budowie. Ci, którzy podchodzą nieszablonowo i są w stanie z każdego projektu wyłuskać jego osobliwość, coś co odróżnia go od poprzednich, będą w stanie skutecznie go zoptymalizować i dostosować do panujących warunków. Ma to znaczącą wartość w otoczeniu wielu doświadczonych firm z branży geotechniki.

Fot. 2 Pale wbijane pod fundamenty konstrukcji hali w Bielsko Białej

Poznając doświadczenia z Polski, wielu krajów europejskich ale również tych dalekich jak np. Japonia dowiadujemy się, że proces optymalizacji nie kończy się na wskazanych powyżej aspektach. Oprócz tych bezpośrednich korzyści optymalizacji chcę zwrócić uwagę na zaletę pali prefabrykowanych, która odróżnia ją zdecydowanie od pozostałych technik palowania i wzmocnienia. Cechą wyróżniającą jest jej czystość. Co to oznacza? Plac budowy to żywy organizm, w którym pracuje wielu podwykonawców a ich prace przenikają się wzajemnie. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że w trakcie prowadzenia robót łatwo o brak porządku. Pal prefabrykowany jest doskonałym przykładem technologii, która przyczynia się do dbania o plac budowy. Polega to na tym, że z fabryki na budowę przyjeżdża gotowy prefabrykat żelbetowy, który jest bezpośrednio wbijany w grunt. Jest to metoda przemieszczeniowa, tzn. że grunt podczas wbijania pala przemieszcza się ku dołowi i na boki przez co nie generuje urobku w postaci gruntu i betonu, który zmieszany ze sobą wypływa na powierzchnię platformy i jest skutkiem ubocznym palowania. Urobek jest charakterystyczny dla technik wierconych. Dzięki zastosowaniu pali wbijanych unikamy powstawania urobku. Plac budowy pozostaje czysty i bez zmian w trakcie procesu palowania jak również po jego zakończeniu. Ma to duże znaczenie do oceny przydatności platformy a więc wpływa na bezpieczeństwo pracy maszyn i ludzi. W każdym momencie możemy zweryfikować parametry techniczne platformy, nie tylko przed rozpoczęciem prac kafarowych co może nie być wystarczające.

Fot. 3 pale wbijane pod fundamenty konstrukcji hali w Krakowie

Fakt braku urobku ma szczególne znaczenie dla prac prowadzonych w miastach lub terenach zabudowanych gdzie czystość terenu budowy i przylegającego do niego terenu jest istotna nie tylko dla Inwestora ale również dla mieszkańców. Nie ma potrzeby wywożenia urobku, co zwykle kończy się zabrudzeniem dróg dojazdowych do terenu budowy. Ponadto nie wymusza dodatkowych prac na budowie, które kosztują i które często komplikują realizację pozostałych robót. Ponadto jak łatwo zauważyć, brak urobku umożliwia kontynuowanie pozostałych prac fundamentowych praktycznie zaraz po wbiciu pala. Platforma i wbite pale są od razu gotowe do dalszych działań. W oczywisty sposób wpływa to na harmonogram realizacji robót i na koszty ogólne budowy. Ponadto jak widać na załączonych zdjęciach z realizacji zlokalizowanych w całej Polsce zastosowanie technologii pali wbijanych wprowadza porządek i zwiększa poziom estetyki co może być dobrze postrzegane przez zagranicznych inwestorów ceniących sobie również pewność i jakość wykonania

Fot. 4 pale wbijane pod fundamenty konstrukcji hali we Wrześni

 

Fot. 5 pale wbijane pod fundamenty konstrukcji hali w Bochni

Podsumowując pale prefabrykowane wykazują się szczególną zaletą, którą jest czystość. Z uwagi na brak oddziaływań na platformę wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i maszyn. Ponadto sprawia, że plac budowy jest jak sala operacyjna, poukładany i na swój sposób sterylny. Wpływa to na zwiększenie efektywności organizacji wszystkich robót na budowie. Nie zapomnijmy również o zadowoleniu Inwestora, którego widok czystego placu budowy z pewnością wprawi w dobry humor.